Asalt al turiștilor în masivele muntoase din județ
- 17 aug. 2023
- 1 min de citit

Asalt al turiștilor în masivele muntoase din județ. Au ocupat cabanele și foarte mulți și-au instalat corturi în munte. Un exemplu este masivul Retezat, invadat pur și simplu de iubitorii muntelui. Minivacanța a adus aici mii de turiști. La fel a fost și în Parâng, Vâlcan și Șureranu.
Masivul Retezat este unul dintre cele mai vizitate locuri din țară. Așa a fost în toate lunile de vară, dar mai ales în minivacanța recent încheiată. Numărul mare al celor care au urcat în munte i-a suprins și pe salvamontiștii din cadrul serviciului public aflat în subordinea Consiliului Județean.
Salvatorii montani veghează pe trasee și mereu atrag atenția celor care vor să urce pe potecile muntelui să fie bine echipați. Vremea se poate schimba rapid la înălțime.
Din fericire, cu mii de turiști pe trasee, nu au fost multe intervenții de salvare. Una a ieșit în evidență în masivul Parâng, unde a fost solicitată intervenția unui elicopter. Noutatea este că salvatorul care a coborât cu troliul face parte tot din rândul salvamontiștilor.
Salvamontiștii spun că muntele e frumos în orice antotimp, dar trebuie respectate anumite reguli pentru evitarea unor accidente nedorite.




Comentarii