Autoritățile rămân în alertă. Se monitorizează apele văilor și râurilor
- 28 ian.
- 1 min de citit

Zăpoarele și podurile de gheață au dat de furcă lucrătorilor de la Apele Române. În județul Alba a fost nevoie de intervenții pentru dislocarea formațiunilor de gheață în mai multe zone. De aproape o săptămână, echipele acționează cu utilaje pe râurile Arieșul Mare și Arieșul Mic, unde bucățile masive de gheață și arborii căzuți în albie riscau să obtureze cursurile de apă și să genereze inundații cu caracter local.
Ninsorile abundente din zona de munte a județului Alba, urmate de perioadele de ger, au dus la formarea zăpoarelor. Formațiunile de gheață se pot constitui în adevărate baraje naturale care blochează curgerea apei. Reprezentanții Sistemului de Gospodărire a Apelor Alba spun că s-a intervenit în mai multe locuri din bazinul hidrografic al râului Arieș. S-a acționat pentru dislocarea formațiunilor care puteau obtura albiile și genera inundații locale.
Intervențiile s-au desfășurat cu utilaje specializate, excavatoare pe șenile și buldoexcavatoare, pentru asigurarea fluenței cursurilor de apă. Precipitațiile însemnate din ultimele zile au dus la creșteri rapide ale nivelului apei pe râurile mici și torenți. A crescut și nivelul râului Mureș în toate județele traversate, în unele zone chiar și cu 30 de centimetri, însă departe de cotele de atenție.
Personalul Apelor Române Mureș a anunțat că se monitorizează în continuare evoluția fenomenelor hidrometeorologice și starea cursurilor de apă. După seceta de anul trecut, umiditatea solului s-a refăcut în această perioadă.



Comentarii