top of page

Dragobetele, obicei românesc tradițional sărbătorit în comuna Vața de Jos, din Țara Zarandului

  • Feb 26, 2024
  • 1 min de citit



Din bătrâni se spune că Dragobete a fost transformat de mama sa, baba Dochia, într-o floare, busuiocul pădurilor. Acum, la Zestrea Apusenilor, oamenii au sărbătorit așa cum se făcea pe vremuri, cu tineri și vârstnici deopotrivă, cu drag de tradițiile care se transmit astfel din generație în generație. Evenimentul a fost oranizat de Consiliul Județean Hunedoara prin DGAMPT.


   Dragobetele este sărbătoarea iubirii la români care se ține în 24 februarie . Este o tradiție străveche ce prevestește începutul primăverii și renașterea naturii.  La țară, oamenii se străduiesc să ducă tradiția mai departe, așa cum se făcea odată, pentru ca tinerele generații să le preia și astfel acestea să nu se piardă.



În comuna Vața de Jos , la muzeul popular Zestrea Apusenilor a fost mare sărbătoare. Aici au fost puse în valoare cântecul, costumele, tradițiile și atmosfera specifică acestei sărbători.


Și tinerii care iubesc tradițiile și obiceiurile din străbuni au partcipat cu drag de Dragobete.


Sărbătoarea Dragobetelui în Țara Zarandului a fost o reușită datorită pasiunii și implicării oamenilor care prețuiesc Zestrea Apusenilor. Manifestarea s-a desfășurat în organizarea Consiliului Județean Hunedoara prin Direcția Generală de Administrare Monumente și Promovare Turistică.

 

 
 
 

Comentarii


bottom of page