Emoții tot mai mari la concursul „Citești și câștigi!”. Luptă tot mai strânsă pentru marele premiu
- 20 mar.
- 1 min de citit

Bucurie, emoții, informații bogate din diverse domenii, spirit de echipă și dorința de a fi cei mai buni dintre cei mai buni – sunt doar câteva dintre lucrurile pe care le simt elevii care participă la concursul „Citești și câștigi!”, organizat de Biblioteca Județeană. Lupta pentru marele premiu a devenit tot mai strânsă. Sferturile de finală s-au încheiat, iar acum urmează semifinalele. Este un concurs care reușește să aducă entuziasmul unei competiții frumoase nu doar participanților, ci și celor de acasă, datorită transmisiunilor live pe pagina de Facebook a bibliotecii, dar și a difuzării pe postul de televiziune Antena 3 Deva.
S-a încheiat o nouă zi de concurs, odată cu ea și etapa sferturilor de finală! A fost o zi frumoasă, plină de emoții, surprize și confruntări care i-au ținut cu sufletul la gură pe toți. Acum urmează alte emoții, pentru că vor începe semifinalele, care vor avea loc în data de 24 martie 2026.
În prima semifinală se vor întâlni elevii Liceului Teoretic „Avram Iancu” Brad și cei ai Liceului Teoretic „Mircea Eliade” Lupeni. Cea de-a doua semifinală va aduce față în față echipele Colegiului Național „Iancu de Hunedoara” Hunedoara și Colegiului Tehnic „Transilvania” Deva.
Cea de-a douăsprezecea ediție a celui mai îndrăgit și longeviv concurs de cultură generală se apropie de final, când elevii participanți se vor bucura de premii valoroase. Competiția „Citești și câștigi!” este organizată de Biblioteca Județeană „Ovid Densușianu” Hunedoara-Deva, cu sprijinul Consiliului Județean Hunedoara. Rămâneți alături de Biblioteca Județeană „Ovid Densușianu” și de Antena 3 Deva pentru a afla câștigătorii ediției 2026.



Comentarii