top of page

Program de toamnă la Sarmizegetusa Regia

  • 20 sept. 2023
  • 1 min de citit

Toamna aduce schimbarea programului de vizitare în fosta capitala a dacilor. Administrația monumentului istoric de la Grădiștea de Munte – Sarmizegetusa Regia spune că turiștii vor avea acces în sit între orele 09 – 18. Programul este valabil timp de două luni, pentru perioada 1 octombrie – 30 noiembrie 2023. Totodată, până la sfârșitul anului, monumentul istoric este închis în fiecare zi de luni.


Conducerea Direcției Generale de Administrare Monumente şi Promovare Turistică Hunedoara spune că a luat aceste măsuri pentru că se înserează mai repede, iar vizitatorii au de parcurs un drum de 900 de metri de la parcarea auto până la poarta de acces. Administraţia reaminteşte vizitatorilor că ultima intrare în zona administrată se face cu 30 minute înainte de ora închiderii.


Statisticile arată că a fost un sezon de success – deşi mai avem luni bune până la sfârșitul anului, aproape 60 de mii de persoane au urcat în fosta capitală, adică, în acest moment, s-a depăsit deja numărul total de vizitatori de anul trecut. În prezent, în sit, se derulează două proiecte unul care vizează fortificaţia şi al doilea, terasa a X-a, iar altul a fost depus pentru obținerea finanţării pentru conservare şi restaurare. Tot în acest an, Consiliul Judeţean Hunedoara a alocat 150 de mii de lei pentru cercetarea arheologică.

 
 
 

Comentarii


bottom of page