top of page

Tânăr reținut după ce a furat telefonul folosit la monitorizarea electronică a unui agresor

  • 9 feb.
  • 1 min de citit

Un tânăr din Hunedoara a fost reținut de polițiști după ce ar fi furat telefonul utilizat la monitorizarea electronică a unei persoane aflate sub supraveghere într-un caz de violență domestică. Alerta a fost declanșată după întreruperea semnalului dispozitivului de monitorizare.


Polițiștii s-au sesizat din oficiu în urma unei notificări primite de la dispeceratul de monitorizare electronică, care semnala pierderea conexiunii cu dispozitivul purtat de o persoană vizată de un ordin de protecție. În urma verificărilor, s-a stabilit că telefonul mobil folosit pentru monitorizare ar fi fost sustras în timp ce persoana supravegheată dormea, în zona unei piețe din municipiul Hunedoara.


La scurt timp, polițiștii au identificat telefonul asupra unui tânăr de 26 de ani din Hunedoara. Acesta este bănuit de comiterea infracțiunii de furt și a fost reținut pentru 24 de ore, fiind depus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva.


Cercetările continuă sub coordonarea procurorului, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a fost comisă fapta. Între timp, persoanei monitorizate i-a fost pus la dispoziție un alt telefon mobil, pentru continuarea supravegherii electronice conform ordinului de protecție.

 
 
 

Comentarii


bottom of page