top of page

Vacanţă pe pârtie. Staţiunea Râuşor, asaltată de copii

  • 26 feb. 2024
  • 1 min de citit


Mii de copii din judeţul Hunedoara s-au bucurat de vacanța de o săptămână de la mijlocul lunii februarie. Câteva sute dintre ei au petrecut zile minunate în staţiunea Râuşor. Locul este preferat de iubitorii sporturilor de iarnă care vor liniște sau un loc unde să îşi înveţe copiii să schieze.


Copii din toată ţara au venit în Staţiunea Râuşor să se bucure de vacanţă, de zăpadă şi aerul bun al muntelui. Mai toată ziua şi-au petrecut-o pe pârtie, pe schiuri, cu placa, pe săniuţă sau pur şi simplu de-a rostogolul prin nea.


Fie că au venit în tabără sau cu părinţii în vacanţă, copiii sunt încântaţi de tot ce le oferă micuţa staţiune montană, de la zăpada căzută cu generozitate săptămâna trecută, la peisaje, ospitalitatea oamenilor şi profesionalismul instructorilor.


Echipele de la Serviciul Judeţean Salvamont Hunedoara sunt în permanenţă pe pârtii, gata oricând să intervină.


Staţiunea Râuşor s-a dezvoltat mult în ultima perioadă, iar planurile pentru domeniul schiabil sunt mari şi frumoase. Râuşor are singurele pârtii amenajate în Masivul Retezat, dar turiştii au la dispoziţie o mulţime de obiective de vizitat în zonă.

 

 
 
 

Comentarii


bottom of page